Jak poznat kvalitní čokoládu?

Čokoládu spousta lidí miluje. Málokdo ale ví, že není čokoláda jako čokoláda a jak se vlastně pozná ta kvalitní.

Složení čokolády aneb co čokoláda je

Ne vše, co se na první pohled jako čokoláda tváří, jí skutečně je. V ČR je čokoláda aktuálně definována příslušnou vyhláškou. Ta stanovuje, co a v jakých poměrech vlastně tato sladkost smí obsahovat.

Například mléčná čokoláda musí obsahovat alespoň 25 % celkové kakaové sušiny, 14 % mléčné sušiny a minimálně 3,5 % mléčného tuku. Nemusíte si ovšem doma naštěstí otevřít soukromou laboratoř, ve které budete sladké kostičky doslova rozebírat na prvočinitele.

Velmi jednoduše se můžete řídit názvem – co se čokoláda jmenuje, to čokoláda také je. Pokud najdete na obalu slova jako pochoutka či cukrovinka, výrobek vypadá jako čokoláda, ovšem složením se liší a rozhodně vám tolik jako kvalitní čokoláda chutnat nebude.

Jak poznat kvalitní čokoládu

Aby to ovšem nebylo tak úplně jednoduché, složení čokolády dané zákonem nic nevypovídá o její kvalitě. Jednoduše řečeno jde o jakési nutné minimum, které musí výrobce splnit. Má ovšem samozřejmě i možnost vyrobit svůj produkt násobně lépe.

Zde už přichází ke slovu znalost spotřebitele, který se musí spoléhat na to, co si přečetl ve složení čokolády. Obecně bychom mohli říci, že čím jednodušší výčet surovin je, tím lépe. Do kvalitní čokolády nepatří žádné jiné rostlinné tuky. Kakaové máslo se jimi nahrazuje z poměrně prostého důvodu – je drahé. Proto je nutné přiznat, že levná čokoláda obvykle nebývá kvalitní a kvalitní čokoláda zase zpětně nemůže být levná.

Obvyklé složení obsahuje kakaovou sušinu, kakaové máslo a cukr (u kvalitnějších čokolád třtinový). Sojový lecitin je povolenou látkou, přidává se kvůli zlepšení konzistence. V čokoládě můžete najít i vanilku, případně další přísady, které ji ochucují.

Čokoláda z El Salvadoru

Jestliže si výrobce čokolády dá záležet, stoprocentně uvede také původ kakaových bobů. Kakaové boby z El Salvadoru patří na tuzemském trhu k unikátům. V ČR je společnost XOCOLATÍSIMO tou vůbec první, kdo se rozhodla zde originální salvadorskou čokoládu vyrábět.

Jedná se o jedinečnou ručně vyráběnou čokoládu, kterou vyrábí česká společnost podle původní zahraniční receptury. Know how pochází přímo ze zahraničí, česká pobočka je přímou odnoží společnosti.

Při výrobě čokolády se klade důraz na suroviny i jejich zpracování a zároveň na myšlenku udržitelnosti. Cílem je přivést na svět unikátní produkt určený těm nejnáročnějším spotřebitelům. Kromě běžné sériové výroby zároveň značka usiluje o individualizaci svého sortimentu a dodává také pralinky vyrobené na míru dle požadavků zákazníka.

Úspěchy čokolády XOCOLATÍSIMO dokládají i četná ocenění z mezinárodních soutěží, například umístění na prvních příčkách v prestižní soutěži International Chocolate Awards v ročnících 2017 a 2018.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.