Kritické minimum dokončených bytů

Nedostatek nových bytů, pomalá výstavba a vysoký přírůstek obyvatel. To jsou hlavní důvody rostoucích nákladů na nové bydlení. Zároveň však dochází k hromadění nevhodně naceněných nemovitostí, které kupující přehlížejí. Dojde letos ke korekci cen nebo trh přijme každou nabízenou jednotku?

Počet dokončených bytů se stále pohybuje pod kritickým minimem stanoveným přírůstkem pražské populace a zastaralým bytovým fondem. Zatímco počet obyvatel metropole vzrost o více než 10 000, nových bytů v roce 2018 přibylo 4008, nejméně za poslední tři roky.

Na rozdíl od snižujícího se počtu dokončených bytů, počet zahajovaných bytů v bytových domech v Praze již druhý rok mírně narůstá. Od minima roku 2016 (1 707 zahájených bytů), srovnatelného s absolutním propadem v roce 2012 (1 531 zahájených bytů) po realitní krizi, se meziročně navyšuje na 2 487 bytů v roce 2017 a 2 687 zahájených bytů v uplynulém roce. Ani tak nemůže být řeč o tom, že by pražský trh výrazně rostl. Důvodem pomalého tempa výstavby je především chybějící Metropolitní plán a komplikovaný legislativní proces schvalování staveb. Z těchto důvodů nelze očekávat, že by developeři v nejbližší době vrhli na trh větší množství nových jednotek a proměnili podmínky ve prospěch kupujících.

Přes slabou výstavbu se meziroční nabídka neprodaných bytů po několikaletém poklesu zvýšila o výrazných 48 % (z 3 650 na 5 400 dostupných bytů ke konci roku). Zvyšování nabídky neprodaných bytů nekoresponduje s vysokou poptávkou po vlastnickém bydlení. Na tomto trendu se podepisuje kombinace více faktorů. Rekordní ceny nemovitostí kupující přestávají akceptovat. Některé projekty ze středního segmentu dosáhly cen obvyklých pro prémiové bydlení a nejsou přijímány. Z druhé strany kvůli přísné politice ČNB klesá dostupnost hypoték a tím také okruh lidí, kteří na vlastní bydlení dosáhnou.

Právě strmý růst počtu neprodaných bytů společně mírným poklesem počtu prodaných bytů z 5 381 (2017) na 5329 by měl prodávající varovat. Pokud by došlo k dramatickému impulsu, mohl by počet volných bytů vržených na trh způsobit zlevňování.

Otevírající se nůžky mezi nabídkovými cenami a možnostmi kupujících přenášejí zájem na levnější okrajové části města a na vzdálenější příměstské lokality. Do okolí Prahy odcházejí kupující většinou do menších rodinných domů, jejichž ceny jsou srovnatelné nebo nižší než ceny odpovídajících bytů v Praze a nabízejí kromě zahrady větší komfort bydlení i větší soukromí. Poptávka po investičních nákupech bytů se soustřeďuje na malé kategorie bytů 1+kk a 2+kk, u kterých je výhodný poměr cena/nájemné a lze je dobře provozovat i pro krátkodobé ubytování. Investiční byty jsou nejvíc poptávané v centru nebo širším centru města, ale i ve vzdálenějších lokalitách, pokud jsou dobře dostupné MHD, ideálně v docházkové vzdálenosti od stanice metra.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.