Ropa je nejdražší za takřka jeden rok, od začátku pandemie. Čeští řidiči se musí připravit na zdražení

Cena ropy Brent vzrostla v těchto hodinách nejvýše za poslední takřka rok, a to až nad úroveň 54 dolarů za barel. Tuzemští řidiči se tak musí připravit na zdražování.  

Důvodem zdražování ropy jsou dodatečné škrty v těžbě, k nimž se v měsících únoru a březnu hodlá uchýlit Saúdská Arábie. Ta uvedla, že v daném období půjde dolů s těžbou až o milion barelů denně. Své prohlášení učinila až po skončení napjatého dvoudenního on-line jednání zástupců kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. Právě Rusko a také Kazachstán naopak svoji produkci navýší, a to o 75 tisíc barelů denně.  

Oznámení Saúdské Arábie ve spojení s opětovně rostoucím napětím kolem Íránu, kvůli jeho programu obohacování uranu a vyostřené situaci v Hormuzské úžině, zdražuje ropu na takřka roční maxima. Tuzemští řidiči se tak musí připravit na to, že pohonné hmoty zdraží v příštích týdnech až o desetihaléře. Benzín se tak podívá nad úroveň 28 korun za litr, zatímco nafta se k této cenové úrovni přiblíží. Cenu nafty však bude postupně během dalších měsíců tlačit dolů snížení spotřební daně na ni, které je součástí loni schváleného daňového balíčku. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.