Tlak na drobné podnikatele ve jménu boje proti karuselovým podvodům?

Česká vláda odeslala Evropské komisi žádost o zavedení plošné reverse charge. Podle ministerstva se jedná o spolehlivé opatření proti karuselovým podvodům.

K tomu se vyjádřil pan Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů:

Zda se opravdu jedná o spolehlivé opatření nemůžeme my podnikatelé posoudit. Již dva roky však funguje jiné opatření proti karuselovým podvodům – kontrolní hlášení. A to my posoudit můžeme.

Karuselové podvody jsou organizovaná kriminální činnost, tudíž nic pro 99 % všech podnikatelů. Tyto podvody se vždy týkají minimálně stamilionových částek, kterých většina českých podnikatelů nikdy nemůže dosáhnout. Pokud mají být kontrolní hlášení ochranou proti karuselovým podvodům, je nesmyslné jimi zatěžovat malé a střední podnikatele.

Vyplnění kontrolního hlášení nejen že je pro menší podnikatele další činnost navíc a představuje zbytečné finanční náklady, ale zároveň odkrývá jejich karty a umožňuje státu nahlédnout do jejich obchodního tajemství. Z toho lze dovodit, že zavedení kontrolních hlášení mělo jiný důvod než chránit stát proti karuselovým podvodům.

Podnikatelské odbory vyzývají vládu a Parlament ČR, aby všem podnikatelským subjektům s ročním obratem pod 100 milionů Kč zrušili povinnost odevzdávat kontrolní hlášení

Radomil Bábek
předseda výboru Podnikatelských odborů

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.